Mekanlarınıza özel hızlı ve kaliteli üretim çözümleriyle Türkiye'nin en iyi tezgah markası.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Hangi Mutfak Tezgahını Seçmeli?

Mutfaklar İçin En İyi Tezgah Malzemesi Hangisi?

Mutfaklar evimizin en önemli mekanlarından biridir. Özellikle yemek yemeyi sevenler için mutfakların dekorasyonu ve kullanışlılığı ayrıca önem taşır. Bu nedenle mutfak tezgahı seçimi oldukça önemsenir. Hem ailesini hem de kendi sağlığını düşünenler için mutfak tezgahı seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır elbette. Uygun maliyetli olmasının dışında dayanıklı ve hijyenik olması, çizilmemesi ve dekoratif olması gerekir.

Mutfağınızın tipi ve büyüklüğü, tezgahın profil yapısı ve malzeme özellikleri, ayıracağınız bütçe ve hayallerinizdeki mutfağın tasarımı da önemlidir. Peki hangi mutfak tezgahını seçmeli derseniz sayfamızda size birkaç önerimiz var. Okumaya devam edin…

Hangi Malzeme Daha İyi?

Hangi mutfak tezgahı daha iyi diyenler için laminant, granit, ahşap ve mermer gibi birden çok seçenek olduğunu belirtmek gerek. En çok kullanılan bu mutfak tezgahlarının her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları var.

  • Ahşap Mutfak Tezgahı

Ahşap tezgahlar sıcak bir görünüme sahip olmasıyla tercih edilirken her mutfak dolabı ve zeminiyle uyum yakalaması dikkat çekiyor. Ahşap tezgahların suya dayanıklı olmadığı yargısı da gerçeği yansıtmıyor. Uzun yıllar kullansanız bile ahşabın görünümü değişmiyor. Ancak ahşap tezgahlar yüksek ısıya karşı dayanım göstermede diğerlerine göre geride kalıyor. Aynı zamanda ahşap tezgahların yüzeylerinde zamanla aşınma meydana geldiği için düzenli bakım yapmak gerekiyor.

  • Corian Mutfak Tezgahı

Hangi mutfak tezgahı daha iyi diyenler için akrilik reçinelerin, minerallerin ve renklendiricilerin karışımından oluşan corian tezgahlar da sıkça önerilir. Sert yüzeyli olan corian tezgahlar, çizilme ve darbelere karşı dayanım gösterdikleri için uzun ömürlüdür. Kolayca şekil alabildiklerinden her mutfak tipinde kullanılabilir. Ancak maliyeti yüksektir, sıcak tava ve tepsilerin direkt üzerine bırakılmaması gerekir.

  • Laminant Mutfak Tezgahı

Mutfak tezgahı seçimi yapacak olanlara laminant mutfak tezgahlarını da öneriyoruz. Sıkıştırılmış tuğla ve cila tabakasından oluşan laminant tezgahlar, kimyasallara dayanımı ve leke barındırmamasıyla dikkat çeker. Uygun maliyetli bir tezgah almak isteyenler için idealdir. Ancak ısıya ve çizilmelere karşı diğer tezgahlara göre direnci daha düşüktür.

  • Kompozit Mutfak Tezgahı

Mutfak tezgahı nasıl seçilir diyorsanız diğer önerimiz de kompozit mutfak tezgahları. Çimstone ve kuvars olarak bilinen kompozit tezgahlar, doğal taştan üretilir ve yapısındaki kuvars nedeniyle çok sert ve dayanıklıdır. Çizilme ve darbe gibi durumlarda direnç gösteren kompozit mutfak tezgahları, uzun ömürlüdür. Ayrıca renk geçişlerindeki kalitesiyle dekorasyonunuzu üst seviyeye çıkarır. Fazla bir renk seçeneği sunmasa da sade bir mutfak isteyenlerin tercihi olmaktadır.

  • Granit Mutfak Tezgahı

Mutfak tezgahları arasında çok tercih edilen malzemelerden biri de granittir. Doğal taş görünümüne sahip granit tezgahlar hangi mutfak tezgahını seçmeli diyenlere önerdiğimiz modellerdendir. Farklı tarzları ve mutfak dekorasyonuna kattığı bütünlükle geniş bir kullanım alanına sahiptir. Lekelere ve yüksek ısıya karşı maksimum direnç gösteren granit mutfak tezgahları, uygun maliyetleriyle de idealdir. Tek dezavantajı taşıma ve kurulumda diğer tezgahlara göre kullanıcılarını daha fazla zorlamasıdır. Ağır oldukları için taşıma sırasında zorlanmanıza neden olabilir.

  • Mermer Tezgah

Hangi mutfak tezgahı daha iyi diye düşünenler için sade ve şık mermer tezgahlar da önerilir. Parlak ya da mat şekilde kullanılabilen mermer tezgahlar, ısıya ve çatlamaya karşı dirençlidir. Kompozit ve granit tezgahlara nazaran da maliyeti daha uygundur. Ancak asitlere karşı hassas olması nedeniyle sirke, çamaşır suyu ve limon gibi maddelerle temas ettirilmemelidir. Böyle olması durumunda yüzeyi lekelenebilir.

Bütçenize ve Zevkinize Göre Tercih Yapın!

Hangi mutfak tezgahını seçmeli sorunuza yukarıdaki tezgah örneklerimizle yanıt vermeye çalıştık. Ancak mutfak tezgahı seçerken dikkat edilecekler arasında en önemlilerden biri de bütçeniz elbette. İlk olarak mutfak tezgahı için ayırabileceğiniz maksimum miktarı belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Ancak unutmayın önemli olan sadece tezgah fiyatları değil hangi tezgah modelini mutfağınızda görmek istediğinizdir. Ucuz tezgah modellerini tercih etmek yerine yıllarca kullanabileceğiniz ancak maliyetli modelleri seçebilirsiniz. Ancak bütçeniz kısıtlıysa lavabo ve ocak alanlarında ekonomik çözümlere gitmeyi deneyerek durumu dengeleyebilirsiniz.

Ayrıca mutfak tipiniz hangi malzemeyi seçmeniz konusunda sizi yönlendireceği için kullanım alanınızın boyutlarına, pencerelerin ve dolapların konumuna, mutfak eşyalarınızın sayısına göre karar verebilirsiniz. Mutfak tezgahınızı kullanma amaçlarınızın yanında zevkiniz doğrultusunda seçim yapmanız da çok önemli. Vakit geçirmekten keyif alacağınız, gördüğünüzde size mutluluk verecek tezgah seçimleri yapmaya özen gösterin. Mutfak tezgahı seçerken dikkat edilecekler hakkında bilgi almak ve hangi mutfak tezgahını seçmeli sorunuza yanıt bulmak için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902164200030