Mekanlarınıza özel hızlı ve kaliteli üretim çözümleriyle Türkiye'nin en iyi tezgah markası.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Mutfak Tasarımında Yapılan 7 Hata!

Mutfağınızı Keyifle Kullanmak İçin Önerilerimize Kulak Verin!

Mutfaklar, yemek yapmayı ve yemeyi sevenler için evin en önemli bölümüdür. Bu nedenle mutfaklarına daha fazla özen gösterirler. Mutfaklarda geçirdikleri vakitlerin kaliteli olması için dolaplardan tezgahlara, evyelerden lavabolara kadar her ayrıntıyı düşünürler.

Ancak bazılarımız mutfak tasarımını çok önemsemez ve daha çok maddi unsurlara dikkat ederiz. Kaliteli ürün yerine ekonomik tezgahlar satın alırız. Bunun dışında yanlış tezgah modeli seçebilir, doğru renk tercihi yapamayabilir, dayanıksız evyeler ya da lavabolar alabiliriz. Mutfak tasarım hataları arasından sizler için en çok yapılanları sayfamızda belirttik. Mutfak tasarım yanlışları nelermiş, gelin, birlikte bakalım…

  1. Moda ve trendler göz ardı ediliyor.

Mutfaklarda tasarım hataları listemizde ilk sırada güncel tasarım çizgilerinin göz ardı edilmesi var. Bazı mutfak tasarımları gerçekten yıllar öncesinden kalma oluyor. Ancak mutfak tezgahı alacak olanlar ekonomik olduğu ya da modern mutfak tasarımlarından bihaber oldukları için bu modelleri tercih ediyorlar. Ne kadar kaliteli malzeme olursa olsun çağdan uzak tasarımlar uzun süre kullanılmayacaktır. Bu nedenle hem tezgah markanızı hem de hizmet alacağınız firmayı iyi tercih etmeli, tezgahlarınızı satın almadan önce mutlaka güncel tasarımlara bakmalısınız.

  1. Ucuz tezgahlar tercih ediliyor.

Mutfak tasarımı nasıl yapılır diye düşünenler genellikle ucuz olanın en iyi çözüm yaratacağını söylerler. Ancak en büyük yanlışlardan biri de budur. Daha ekonomik olsun diye kalitesiz ürün almak tezgahınızı sadece kısa bir süre kullanacağınız anlamına gelir. Bu nedenle Franke, Dominox, Dekton, Silestone, Çimstone ve Belenco gibi dünyanın en iyi tezgah üreticilerinden birini tercih etmenizi öneriyoruz.

  1. Mutfak üçgeni önemsenmiyor.

Mutfak tasarım hataları arasında ocak, lavabo ve buzdolabı arasında kalan orta kısmın nasıl tasarlanacağı üzerinde durulmuyor. Çünkü kullanım sırasında buzdolabı, lavabo ve ocağınıza rahat ulaşmanız için dikkatli bir tasarım yapılması gerekiyor. Mutfak tasarımı sırasında size 8 metrelik bir çalışma alanı bırakılmıyorsa maalesef tezgahlarınızı kullanmanız zor olacaktır.

  1. Depolama alanları planlanmıyor.

Mutfaklarda tasarım hataları arasında dolapların depolama hacminin az olması da yer alır. Özellikle küçük mutfaklar için bu durum büyük bir sorundur. Küçük mutfaklarda depolama için mutlaka uzun dolaplar kullanılmalıdır. Mutfaklarda az sayıda dolap ve raf olması eşyalarınızı koyacak yer aramanıza neden olur. Dolayısıyla mutfağınızın boyutuna ve kullandığınız mutfak gereçlerine göre depolama alanlarınızın planlanması gerekir.

  1. Zayıf aydınlatma kullanılıyor.

Mutfaklarda tasarım hataları olarak bir diğer unsur da genel, tezgah üstü ve vurgu aydınlatmalarının mekanda doğru yerleştirilmemesi oluyor. Işığın düzenli yayılmasını sağlayacak doğru aydınlatma ürünlerinin tercih edilmesi gerekiyor ve bunların deneyimli bir ekip tarafından montajı yapılmalı. Daha güvenli ve yeterli ışık sağlanmadıkça nitelikli bir çalışma alanı oluşturulamaz.

  1. Havalandırma önemsenmiyor.

Mutfaklarınız yemek yapılan alanlar olduğu için kullandığınız malzemelerin ve hazırlanan yemeklerin kokularının diğer yaşam alanlarınıza ulaşmasını engellemeniz gerekiyor. Mutfak tasarım yanlışları arasında genelde davlumbaz ve diğer havalandırma ürünlerinin doğru yerleştirilememesi yer alsa da bazı mutfaklarda havalandırmanın hiç kullanılmadığını bile görebiliyoruz. Bu nedenle mutfağınızda mutlaka kaliteli bir havalandırma ürünü kullanın.

  1. Geri dönüşüm sistemi kurulmuyor.

Türk mutfaklarında geri dönüşüm sistemleri nadiren kullanılır. Ancak hem çevreye katkı sağlamak hem de ev ekonominize faydalı olmak istiyorsanız geri dönüşüm sistemi yaptırmayı unutmayın. Mutfak tasarımları yapılırken mutlaka geri dönüşüm sistemlerinin de plana dahil edilmesini isteyin.

Mutfak tasarım hataları listemiz şimdilik bu kadar. Mutfaklarımızı tasarlarken hepimizin yaptığı hatalar vardır elbette. Ancak tezgah ve diğer mutfak ürünlerinde kullanılan malzemelerin kalitesini, mekan büyüklüğüne uygun olup olmadığını, çalıştığınız tasarımcının önceki çalışmalarını incelemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Hayalinizdeki mutfak için özen göstermelisiniz.

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902164200030