Mekanlarınıza özel hızlı ve kaliteli üretim çözümleriyle Türkiye'nin en iyi tezgah markası.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Corian Tezgahlar Temizlikte ve Bakımda da Kolaylık Sunuyor!

Basit Yöntemlerle Tezgahlarınıza İlk Günkü Görünümü Kazandırın…

Corian tezgahların kullanım kolaylığı sunmasıyla en çok tercih edilen yüzeylerden biri olduğunu önceki yazılarımızda belirtmiştik. Mutfak ve banyoların hijyen standartlarını yükselten Corian tezgahlar, bakımlarının masrafsız ve rahat olmasıyla da kullanıcılarının beğenisini kazanmaya devam etmekte. Corian tezgâh bakımı, günlük ve haftalık olmak üzere iki defa küçük bir işlemle yapıldığında, uzun yıllar ilk günkü görünümünde kullanılmakta.

Corian mutfak tezgâhı temizliği genellikle, standart bir mutfak spreyi ve mikro fiber bez ile yapılırken sıvıların Corian yüzeylere işlememesi, gözeneksiz yapısı sayesinde tezgaha herhangi bir zarar vermemesi de temizlik ve bakımda işi kolaylaştırıyor. Corian tezgah temizliği nasıl yapılır, bakımda dikkat edilecekler neler, detaylandıralım…

İnatçı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Gözeneksiz Corian tezgahlar sıvıların yüzeye işlemesini engelleyerek hem bakteri ve küf oluşumunu engeller hem de leke ve izlerin önüne geçer. Corian tezgah temizliği yapılırken genellikle sıvı krem deterjanlar kullanılır, nemli mikro fiber bir bez ile dairesel hareketlerle lekelerin çıkarılması önerilir.

Genellikle koyu renkli tezgâhlarda kendini gösteren su izleri, sorun olabilir ve zamanla kalıntılar bırakabilir. Bu gibi durumlarda bölgeye temizleme jeli uygulanması ve 3 – 4 dakika sonra bol su ile durulanması gerekir. Yüksek aşındırma derecesine sahip olmayan ürünler de tercih edilebilir.

Corian tezgah temizliği yaparken zorlu lekelerle karşılaştığınızda şu yolları deneyin:

  • Yumuşak bir bezle fazlalığı ortadan kaldırın.
  • Yüzeyi ılık suyla duraladıktan sonra, yumuşak bir bezle kurulayın.
  • Corian tezgah bakımı sırasında ıslak bir bez ve krem deterjan kullanın.
  • Bir ovma süngeri kullanarak lekelerin üzerini bir deterjan ya da amonyak bazlı sert yüzey temizleme maddesi ile ovun.
  • Bir ovma süngeri kullanarak lekenin üzerini bir miktar çamaşır suyu katkılı sert yüzey temizleyici (aşındırmamalı ve bol su ile arındırılmalı) ile ovun. Ilık suyla birkaç kez duruladıktan sonra, yumuşak bir bezle kurulayın.
  • Corian tezgah temizliği için bir ovma süngeri kullanarak lekenin üzerini standart kireç çıkarıcı ya da sirke ile ovun. Ilık suyla birkaç kez duruladıktan sonra, yumuşak bir bezle kurulayın
  • Bir ovma süngeri kullanarak lekenin üzerini aseton bazlı olmayan bir temizleyici ile ovun. Ilık suyla birkaç kez duruladıktan sonra yumuşak bir bezle kurulayın.
  • Corian tezgah bakımı yaparken bir ovma süngeri kullanarak (örn: Scotch-Brite vb.) lekenin üzerini metal temizleyici ya da pas çıkarıcı ile ovun. Ilık suyla birkaç kez duruladıktan sonra yumuşak bir bezle kurulayın.
  • Eğer leke çıkmıyorsa, Garanti Merkezi ile ya da tedarikçinizle temasa geçin.

Corian tezgah bakımı gayet kolaydır ve sizi herhangi bir zahmete sokmaz. Ancak corian tezgah temizliği yaparken leke ve kirlere anında müdahale etmeniz gerektiğini unutmayın. Aksi halde iz ve istenmeyen görüntülerle karşılaşabilirsiniz.

Çizikler Nasıl Giderilir? Corian Tezgah Bakımı İle İlk Günkü Güzellik!

Corian tezgah bakımı sırasında karşınıza çizikler çıkabilir. Tüm tezgâh malzemeleri gibi Corian tezgâhınızda günlük kullanım sonucu çizikler, sıyrıklar ve aşınmalar oluşabilmektedir. Kılcal çizikler için sert yüzey temizleme deterjanları ve ovma süngerleri kullanarak eski görünümlerine kavuşmalarını sağlayabilirsiniz.

Sıcak Mutfak Gereçlerini Uzak Tutun!

Tüm tezgahlar için geçerli bir önerimiz var; sıcak tencere ve kızgın tavaları soğuması için tezgâhın üzerine bırakmayın. Corian tezgah temizliği ve bakımının sizin için masraflı olmasını istemiyorsanız kaynar su ve sıcak mutfak gereçlerini, doğrudan tezgâh ve evyenin ısıya maruz kalacağı şekilde kullanmayın. Ocak üzerinde sıcak tencere ya da tavaları ocaktan taşacak şekilde bırakmamaya özen gösterin.

Ayrıca tezgâhlarınızın üzerinde kesme doğrama işlemi yapmayın. Kesme tahtası kullanarak tezgahlarınızı bıçak darbelerinden ve çiziklerden koruyun.

Kimyasal Madde Dökülmelerinde Tezgâhınızı Hemen Temizleyin!

Corian tezgah bakımı her ne kadar kolay olsa da yanlış kullanımlar sonucu geri dönülmez sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle kimyasalların yüzeye teması tezgahınıza zarar verebilir. Bu nedenle dökülmüş olan kimyasal içerikli maddeleri hemen temizleyin. Bol deterjanlı su ile yıkayın ve durulayın.

Tezgâha zarar verebilecek; fırça temizleyiciler, boya çıkarıcı, metal temizleyiciler, metilen klorür içeren temizleyiciler, fırın temizleyicileri, asit temizleyiciler, aseton temel tabanlı (bazlı) oje çıkarıcıları yüzey üzerinde kullanmayın.

Corian tezgahlarınızı ilk günkü parlaklığı ile kullanmak için sayfamızdaki önerilere kulak verin. Corian tezgah temizliği ve Corian tezgah bakım uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın.

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902164200030